آمار معاملات خانه‌های کلنگی در پایتخت + قیمت

بازار خانه‌های کلنگی بالای 30 سال ساخت در شهر تهران نشان می‌دهد در منطقه یک به عنوان توسعه یافته ترین منطقه تهران خرید و فروش بسیار کند شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ تحولات بازار خانه‌های کلنگی در پایتخت نشان می‌دهد در شمال شهر تهران کمتر شاهد خرید و فروش املاک کلنگی هستیم که قیمت بالای زمین این مناطق از یک طرف و ساخت و ساز سال‌های اخیر از طرف دیگر باعث شده تا کمتر خانه بالای 30 سال در شمال تهران باقی بماند. همچنین مناطق شمال شهر سهم قابل توجهی از 240 هزار واحد مسکونی خالی تهران را به خود اختصاص داده‌اند و تا یافتن مشتری برای این واحدها سرعت ساخت و سازهای جدید کم شده است.

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

از ابتدای سال جاری تا روز 28 فروردین 666 مورد خانه بالای 13 سال ساخت در تهران به فروش رسیده که سهم منطقه یک تنها 14 مورد بوده و مناطق 2، 3، 4، 5، نیز به ترتیب 61، 22، 51 و 80 مورد را به خود اختصاص داده‌اند. در شهر تهران طی ماه‌های آذر، دی، بهمن، اسفند، به ترتیب 2380، 5899، 2791 و 993 مورد خرید و فروش خانه‌های بالای 13 سال انجام شده است. اغلب خانه‌های بالای 13 سال ساخت فروش رفته در این مناطق کمتر از 20 سال قدمت دارند؛ خانه‌هایی که قاعدتا نباید کلنگی محسوب شوند.

با این‌که پیش‌بینی می‌شد با امضای برجام بازار خرید و فروش خانه‌های کلنگی واکنش نشان دهد بررسی‌ها حاکی از آن است که معاملات این بازار هنوز گرم نشده است.

متوسط قیمت خانه‌های کلنگی تهران بسته به محله، شرایط قدرالسهم، ابعاد و موقعیت شمالی یا جنوبی بودن زمین بین حدود 1.5 تا 10 میلیون تومان در هر متر مربع است. با این حال خانه‌هایی با ارزش کمتر از 1.5 و بالاتر از 10 میلیون تومان در هر متر مربع نیز وجود دارد.

چرخه تبدیل خانه‌های کلنگی به آپارتمان‌های نوساز سبب شده است تا هر اندازه عرضه آپارتمان‌های نوساز در شهر افزایش پیدا می‌کند، عرضه خانه‌های کلنگی کاهش یابد. همین امر نسبت قیمت آپارتمان نوساز و کلنگی را به نفع خانه‌های کلنگی تغییر می‌دهد اما خوشحالی مالکان خانه‌های کلنگی به دلیل رکود مسکن ادامه نیافت.

اما طی ماه‌های اخیر با امضای برجام و پیش‌بینی عمومی از رونق مسکن در سال 95 انتظار می‌رفت بازار خانه‌های کلنگی اولین واکنش‌ها را نسبت به این مساله نشان دهد ولی بررسی‌ها حاکی از این است که پایین آمدن ارزش افزوده بخش ساختمان طی 2.5 سال اخیر باعث شده تا تمایل سازندگان به خرید خانه‌های کلنگی کاهش یابد؛ تا جایی که طی دو سه سال اخیر سهم مالک و سازنده در قراردادهای مشارکتی که قبلا 60-40 به نفع مالکان بود به 50-50 رسیده است.

سیر صعودی ارزش افزوده بخش ساخت و ساز بخصوص در دولت‌های نهم و دهم باعث شد تا نوعی تعریف جدید از خانه‌های کلنگی ارایه شود؛ تا جایی که هم‌اکنون خانه‌های 13 سال به بالا هم بعضا در این چارچوب تعریف می‌شوند و سرنوشت خود را به دست پتک کارگران می‌سپارند که به گفته‌ی عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی هیچ کشوری با سرمایه‌های خود چنین کاری نمی‌کند.

 

ایسنا