تمرکز وزارت راه وشهرسازی برای خروج از رکود درحوزه های عرضه و تقاضای مسکن

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست های خروج مسکن از رکود توسط این وزارتخانه در دو حوزه عرضه محور و تقاضا متمرکز شده و تا افق چشم انداز یک میلیون دستگاه واحد مسکونی نیاز داریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حامد مظاهریان افزود: مطالعات طرح جامع مسکن نشان می دهد تا افق 1404 سالانه به حدود یک میلیون دستگاه واحد مسکونی در کشور نیاز است .

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت : دولت برای خروج بخش مسکن از رکود تلاشهای لازم را انجام داده و با استفاده از ظرفیت های قانونی و اقتصادی کشور و تدوین برنامه ای جامع برای دستیابی به این هدف، سیاست های خروج مسکن از رکود را مشخص ساخته است .

وی تاکید کرد: افزایش تسهیلات تا یک میلیارد ریال، بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی در دوره اجرای برجام، احیای دارایی های بانک مسکن به منظور افزایش قدرت وام دهی، تقویت شرکت های پس انداز منطقه ای و راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان اهم برنامه های وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمایت از عرضه مسکن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص برنامه های این وزارتخانه در زمینه تحریک تقاضا در بازار مسکن گفت: یکی از مهمترین برنامه هایی که دنبال شد، افزایش مبلغ وام 350 میلیون ریالی مسکن (تسهیلات حساب سپرده ممتاز بانک مسکن) به 600 میلیون ریال بود که این مهم نیز با همکاری شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی عملیاتی شد .

اکنون در تهران سقف تسهیلات مزبور 600 میلیون ریال ، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و مراکز استان ها 500 میلیون ریال و سایر مناطق شهری 400 میلیون ریال است.

وی افزود:تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن و تسهیلات 800، 600 و 400 میلیون ریالی این بانک و همچنین افزایش سقف وام جعاله و اخذ مجوز لیزینگ مسکن از شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی هم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، دولت در دو سال گذشته تلاش کرده بدون دخالت در بازار مسکن ، آن را به طرف رقابتی شدن سوق دهد و با استفاده از تسهیلات و افزایش قدرت خرید بازار مسکن در کشور از رکود خارج شود.
دولت پیشین وعده داده بود با ساخت یک میلیون و 500 هزار دستگاه واحد مسکن مهر در سال ،مشکل کمبود مسکن را برطرف می کند و نابسامانی ها در این بازار پایان می یابد.

وعده مزبور ، عملی نشد و صدها هزار دستگاه از واحدهای ساخته شده نیز به دلیل کمبود زیرساخت های لازم، قرار گرفتن در مکان های نامناسب و دسترسی نداشتن به آب، برق و زیرساخت های دیگر ،غیرقابل سکونت ماندند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بارها تأکید کرد: دولت با وجود همه هزینه ها و مشکلاتی که این طرح ، به وجود آورده ، متعهد است تا خانه های باقیمانده را تکمیل و واگذار کند و تلاش خواهد کرد که پرونده مسکن مهر تا پایان سال 95 بسته شود.

 

پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی