دریافت کد رهگیری برای مشاوران املاک ضروری است

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به مباحث مطرح شده طی روزهای اخیر درخصوص پایان ضرورت دریافت کد رهگیری در معاملات ملکی خاطرنشان کرد: آرای دیوان هیچ ارتباطی به مشاوران املاک نداشته و مشاوران املاک در سراسر کشور همانند گذشته باید نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حسام عقبایی اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران اخذ کد رهگیری برای تمامی مشاوران املاک سراسر کشور کمافی‌السابق قطعی و لازم‌الاجراست و به هیچ عنوان از بین نرفته است، لذا همه‌ی مشاورین املاک مکلفند هر نوع قراردادی انجام می‌دهند کد رهگیری انجام دهند.

وی با بیان این‌که دریافت کد رهگیری هیچ هزینه‌ای به مردم تحمیل نمی‌کند افزود: مشاورین املاک حق دریافت هیچ مبلغ اضافه برای کد رهگیری ندارند و فقط باید کمیسیون خودشان را دریافت کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: نرخ کمیسیون مشاورین املاک برای قراردادهای فروش در شهر تهران تا 100 میلیون تومان اول 550 هزار تومان از هر طرف معامله است و از 100 میلیون به بالا به میزان هر 100 میلیون تومان باید 250 هزار تومان اخذ شود. به این مبالغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه می‌شود.

به گفته‌ی عقبایی، در قراردادهای اجاره هم باید یک چهارم اجاره ماهیانه به‌علاوه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از هر طرف معامله اخذ شود.

وی با تاکید بر این‌که کد رهگیری تضمین کننده امنیت معاملات است افزود: کد رهگیری از فروش یا اجاره دادن یک ملک به دو یا چند نفر جلوگیری می‌کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به مباحث مطرح شده طی روزهای اخیر درخصوص آرای دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: آرای دیوان هیچ ارتباطی به مشاوران املاک نداشته و مربوط به سازمان امور مالیاتی است. لذا مشاوران املاک در سراسر کشور همانند گذشته باید نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

 

ایسنا