رکود عمیق مسکن در مناطق شمالی تهران/ نرخ برخی واحدهای لوکس

http://www.bananews.ir/با وجودی که در مناطق شمالی شهر تهران مشکل نقدینگی وجود ندارد اما رکود بازار مسکن در این مناطق عمیق‌تر است و ساخت و ساز بسیار کمی انجام می‎گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ رکود بازار مسکن علاوه بر مشکلاتی که برای بنگاه‌های املاک و فروشندگان خانه ایجاد کرده، بازار خانههای لوکس را هم تحت تاثیر قرار داده و خرید وفروش در این بخش هم با رکود زیادی مواجه است. و باوجودیکه متقاضیان این نوع از خانه‌ها مشکلی در تامین نقدینگی ندارند اما اینطور به نظر می‌رسد که بیشترین رکود در مناطق شمالی شهر تهران باشد.

در واقع بیشترین گرانی مسکن در مناطق شمالی تهران است بنابراین رونق خرید وفروش در این منطقه تاثیر گذاری زیادی را بر سایر مناطق دارد و به نوعی تعیین کننده قیمت در سایر مناطق شهری تهران به شمار می‌رود. بنابراین از زمان رکود مسکن، مناطق شمالی شهر تهران با رکود عمیق تری به نسبت واحدهای کوچک و ارزان تر در سایر نقاط شهری مواجه شده‌اند.

براین اساس، سرمایه گذارانی که وارد بساز و بفروش در این مناطق می‌شوند، نقش زیادی را در گران کردن بهای مسکن دارند. این سرمایه‌گذاران با خرید زمین‌های گران قیمت شمال تهران و ساخت برج‌ها، ارزش افزوده زیادی برای زمین ایجاد کردند که همین موضوع یکی از مهمترین دلایل گرانی مسکن در سال‌های گذشته بود.

بنابر گفته پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری بیشترین تقاضا برای بلندمرتبه سازی متعلق به منطقه یک تهران بوده است. وی افزود: مصوبه بلندمرتبه سازی در منطقه یک ۳۶ مورد، در منطقه شش ۲۲ مورد، در منطقه سه ۱۸ مورد و در منطقه دو ۱۴ مورد بوده است. وی با اشاره به تفاوت جدی مصوبات منطقه یک با سایر مناطق کشور گفت: بخش اعظم مصوبات منطقه یک برای تغییر کاربری باغ و باغ مسکونی به بلندمرتبه سازی اداری- تجاری و مسکونی- تجاری بوده است.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با اشاره به اینکه بیشترین میزان کاربری های تغییر کرده شامل اراضی بایر، مسکونی، باغ و باغ- مسکونی بوده است، گفت: بیشترین تقاضاها را برای زمین های هزار تا ۵ هزار متر مربع بوده اند و بیشترین تقاضاها برای طبقات ۱۳ تا ۱۵، ۱۲ طبقه و ۱۶ تا ۲۰ طبقه بوده است. حناچی بیشترین تقاضای بلندمرتبه سازی را در مناطق یک، دو، سه، چهار، پنج و شش اعلام کرد.

بنابراین هرگونه تغییراتی در ساخت و ساز شمال شهر تهران به طور مستقیم می‌تواند بازار مسکن را تحت تاثیر خود قرار دهد به همین دلیل در حال حاضر خرید وفروش در این منطقه هم در رکود عمیقی است و ساخت و ساز چندانی هم در این منطقه صورت نمی‌گیرد.

قیمت آپارتمان های لوکس در شهر تهران

براساس گزارش میدانی، آپارتمانی ۲۵۰ متری در سعادت آباد، اعیان نشین، نوساز، فول امکانات با لابی مبله و ۳ پارکینگ سندی ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد و در نیاوران واحدی ۲۳۶ متر ولوکس متری ۹ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در ولنجک واحدی ۲۵۰متری و ۴ خوابه با تراس بزرگ و لابی مجلل – استخر و سونا، سالن اجتماعات – نشیمن مجزا هر متر مربع ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می شود وو در فرمانیه واحدی ۲۵۰ متری و سه خوابه متری ۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین در سعادت آباد آپارتمان ۲۴۵ متری با ۴ خواب و لابی مجلل، فول امکانات و سالن وسیع متری ۱۲ میلیون تومان قیمت گذاری شده است و در فرمانیه شرقی یک دستگاه آپارتمان ۲۴۰ متری با عمر چندساله ۲ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

در سعادت آباد آپارتمانی ۴۹۰ متریی با ویو ابدی، تراس مبله، ۲۵۰ متر سالن و ۵ خواب، ۶ پارکینگ متری ۱۴ میلیون تومان قیمت گذاری شده است و واحدی دیگر در سعادت آباد به مساحت ۳۱۰ متر، فول امکانات، متری ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

بر اساس این گزارش، در خیابان نیاوران آپارتمانی ۳۷۰ متری با سوئیت و متریال تمام برند اروپا، شیرآلات طلا و نوساز، متری ۱۲ میلیون تومان فروخته می‌شود و در الهیه آپارتمان ۳۲۰ متری با ۴ خواب و ۲ پارکینگ، ۵۰۰ متر لابی متری ۱۳ میلیون تومان به فروش می رسد.

 

مهر