سرمایه‌های جامعه در آتش می‌سوزد

http://www.bananews.ir/معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که حوادث روحی ناشی از آتش‌سوزی گریبان جامعه را می‌گیرد اذعان کرد که بعضا با عدم اجرای مقررات مربوط به آتش‌سوزی، منابع جامعه به هدر می‌رود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حامد مظاهریان در کنفرانس ملی محافظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل در برابر آتش اظهار کرد: جهان مدرن برای صنعتی‌سازی تدبیرهایی اندیشیده که ما باید خود را با شرایط جدید منطبق کنیم. تلفاتی که تش‌سوزیی ایجاد می‌کند فقط به معلولیت، از دست رفتن خانواده‌ها و خسارات مادی تمام نمی‌شود بلکه آسیب‌های روحی و اجتماعی به جامعه وارد می‌کند.

وی افزود: ما بعضا با عدم اجرای مقررات، منابع جامعه را هدر می‌دهیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که مقررات در جهان امروز برای جلوگیری از حریق وضع می‌شود، اظهار کرد: اولین مبحث ایمنی بحث جلوگیری از آتش است. اهداف مقررات ملی که فراگیر‌ترین ضوابط موجود برای ساختمان است ایمنی و حفاظت از حریق را در بر می‌گیرد که اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

مظاهریان تصریح کرد: ما با توجه بهتر به رعایت مقررات و به‌روز کردن ضوابط می‌توانیم خدمات مناسب مهندسی ارائه دهیم، افزایش خدمات مهندسی نیز با رعایت مقررات غیرقابل تفکیک است.

وی با اشاره به ادغام وزارت راه و مسکن ادامه داد: امکانی که این ادغام برای ما به وجود آورد، این بود که مباحث شهری در یک نظام واحد دیده و مدیریت می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین به نقش بیمه در آتش اشاره و تاکید کرد: بیمه نمی‌تواند کیفیت را تضمین کند ولی می‌تواند به ‌طور غیرمستقیم از طریق نرخی که برای بیمه‌گذار قرار می‌دهد به این امر کمک کند تا ساختمان‌ها بتوانند کیفیت بهتری پیدا کنند.

مظاهریان اظهار کرد: برای رسیدن به بازار جهان ناچاریم کد‌های جهانی‌ را رعایت کنیم که مهم‌ترین آن تضمین ایمنی در برابر آتش است، حتی مهندسان در زمینه‌ی صدور خدمات مهندسی باید بتوانند ثابت کنند که در مقیاس جهانی از مقرراتی که وضع شده آگاه است و به‌روزرسانی مقررات بر همه جنبه‌ها را رعایت می‌کند.

همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس محمد شکرچی‌زاده – رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی – اظهار کرد: در چند سال اخیر نیاز و تقاضا برای ساخت مسکن و ساختمان‌های جدید در کشور همواره رو به افزایش بوده و نگرانی در مورد کیفیت ساخت‌وسازها بیشتر شده است. این سبب شده تا به مقوله گواهینامه فنی پرداخته شود.

وی ادامه داد: در این شرایط دستگاه‌های دولتی برای انجام وظایف و پاسخ‌گویی به انتظارات جامعه از یک طرف و بنگاه‌های اقتصادی برای کسب سود بیشتر از طرف دیگر مایل به سرعت بخشیدن هرچه بیشتر به ساخت‌وساز‌ها هستند. از نتایج این موضوع افزایش تقاضا برای مصالح و فناوری‌های جدید است که بتوانند سرعت ساخت‌وساز را افزایش داده و از میزان کارهای اجرایی یا نیروی کارگری لازم بکاهند، اما متاسفانه بسیاری از اوقات دیدگاه جامع‌نگرانه‌ای نسبت به مشخصات این مصالح و فناوری وجود ندارد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این‌که از مسائل مهم برای تدوین مقررات ملی ساختمان، به‌روزرسانی مقررات بر پایه تحقیقات بومی و تهیه آیین‌نامه‌های پشتیبان است، اظهار کرد:با پشتوانه بخش‌های تحقیقاتی مرکز و ارتباطات قوی مرکز با دانشگاه‌ها و مراکز علمی این هدف با قوت بیشتری نسبت به قبل صورت می‌گیرد و انجام تحقیقات کاربردی مرتبط با به‌روزرسانی مقررات در دستور کار مرکز قرار دارد. تهیه آیین‌نامه پشتیبان نیز جزو برنامه‌های پژوهشی جاری مرکز است.

شکرچی‌زاده با اشاره به اهمیت صدور گواهینامه فنی برای محصولات ساختمانی بیان کرد: در زمینه‌ی محافظت در برابر آتش با توجه به امکانات اقدامات بسیار خوب وموثری صورت گرفته و اولین آزمایشگاه آتش در کشور سال‌ها پیش توسط مرکز راه‌اندازی شد.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات دو استراتژی مهم در زمینه محافظت در برابر آتش دارد که یکی توسعه آزمایشگاه‌ها و دیگری ارتباط موثر با سازمان‌های مسوول جهت کنترل کیفی مصالح و محصولات محافظت در برابر آتش است.

قرار بود در این کنفرانس وزیر راه و شهرسازی حضور پیدا کند که عنوان شد به دلیل طولانی‌شدن جلسه هیات دولت حضور عباس آخوندی در کنفرانس منتفی است.

 

ایسنا