شش روستایی که زیر سد نرفته، آب آنها را برده است!

http://www.bananews.ir/سد “چناره” واژه‌ای که این روزها بلای جان ساکنین شش روستا در شهرستان اسلام‌آبادغرب شده است. سدی که هنوز حتی اجرایی شدن آن قطعی نیست، اما زندگی حدود 500 نفر از مردم روستاهای اسلام‌آبادغرب را مختل کرده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شش روستای سرخه‌خانی، شغل بهار آب، کلک جعفر، میان‌تنگ منصوری، تازه‌آباد منصوری و کمر سوراخ به بهانه اینکه قرار است زیر دریاچه سد چناره بروند نزدیک به شش سال است از خدمات زیربنایی محرومند و حتی پوشش تلویزیون هم ندارند.

یوسف احمدی رئیس شورای روستای میان تنگ منصوری می‌گوید: مردم این روستا شش سال است درگیر سد چناره هستند و هنوز مشخص نیست احداث این سد قطعی است، یا نه.

وی گفت: علاوه بر روستای میان تنگ منصوری، پنج روستای دیگر دهستان منصوری از بخش حمیل نیز همین مشکل را دارند.

رئیس شورای روستای میان تنگ منصوری گفت: به بهانه اجرای این سد، تمام طرح‌های عمرانی و رفاهی این شش روستا متوقف شده و گفته می‌شود چون این روستاها در حوزه سد قرار می‌گیرند نمی‌توان هزینه‌ای برای عمران و آبادانی این روستاها انجام داد.

احمدی راه روستایی را از مهمترین مشکلات مردم این شش روستا دانست و اظهار کرد: زمانی که بارندگی شدیدی رخ می‌دهد، ارتباط روستاها به طور کامل با بیرون قطع می‌شود.

به گفته رئیس شورای روستای میان تنگ منصوری، این روستاها حتی از پوشش مخابرات، شبکه‌های تلویزیونی و گاز محرومند.

احمدی با بیان اینکه گناه مردم این روستاها چیست که باید این شرایط را تحمل کنند، یادآوری کرد: بارها برای این مشکل به مسئولین اسلام‌آبادغرب و حتی مسئولین استان هم مراجعه کردیم.

وی مجری سد چناره را شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام دانست و افزود: مسولین ایلام در هر بار مراجعه وعده اجرا شدن سد را می‌دهند، اما این وعده به یک شعار تبدیل شده است.

رئیس شورای روستای میان تنگ منصوری اظهار کرد: تقاضای ما این است که اگر قرار است عملیات اجرایی این سد آغاز شود، مکان‌یابی محل جدید روستاها و جابجایی آنها آغاز شود و در غیر اینصورت شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام عدم اجرای سد را مکتوب اعلام کند.

احمدی با اشاره به اینکه موضوع را تا وزیر نیرو هم پیگیری خواهیم کرد، ادامه داد: این شرایط زندگی را برای حدود 500 نفر ساکن این شش روستا غیرممکن کرده و دیگر نمی‌توانند با این شرایط در روستا زندگی کنند.

حمیدرضا بابایی معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری اسلام‌آبادغرب نیز از مشکلات شدید ساکنین این شش روستا یاد کرد و افزود: این شش روستا در مجموع 430 نفر جمعیت دارند.

وی اظهار کرد: سرخه خانی با جمعیت 86 نفر، شغل بهار آب با جمعیت 35 نفر، کلک جعفر با جمعیت 42 نفر، میان تنگ منصوری با جمعیت 119 نفر، تازه آباد منصوری با جمعیت 30 نفر و کمر سوراخ با جمعیت جمعیت 118 نفر شش روستای اسلام‌آبادغرب هستند که زیر دریاچه سد چناره می‌روند.

بابایی با اشاره به مکاتبات فراوانی که برای حل مشکلات این شش روستا صورت گرفته، خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز پاسخ مناسبی از امور آب استان ایلام برای تعیین تکلیف و جابجایی این روستاها دریافت نکرده‌ایم.

وی اظهار کرد: بحث مکان یابی برای جابجایی این روستاها انجام و با مشورت اهالی نیز مکان‌هایی برای استقرار روستاهای فوق در نظر گرفته شده است.

معاون فرمانداری اسلام آبادغرب گفت: فرمانداری پیگیر مشکلات این روستاها است و در سفر اخیر استاندار به شهرستان اسلام آبادغرب هم موضوع ارائه خدمات به این روستاها مطرح و مقرر شد با تایید شرکت آب منطقه‌ای استان دستگاه‌های خدمت رسان ارائه خدمات به این روستاها را از سر گیرند.

 

ایسنا