صنعتی‌سازی ساختمان راه موثر برای مقابله با رکود است

http://www.bananews.ir/مدیرعامل اتحادیه تعاونی رسا گفت: بهترین و موثرترین روش برای مقابله با شرایط رکودی، صنعتی‌سازی ساختمان و به کارگیری «نقش پیش مهندسی» در این فرآیند است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محسن ضرابی‌ها افزود: صنعتی‌سازی ساختمان یعنی پیش مهندسی کردن فعالیت‌ها به مفهوم اینکه برای هر اقدامی قبلا به اندازه‌ای برنامه‌ریزی و آمادگی به وجود آید که در حین اجرا دچار سردرگمی نشده و با حداقل نیروی کار و مصالح با کمترین دورریز و در نهایت در کوتاه‌ترین زمان و سهل‌ترین روش به انجام رسیده و سهم اجرا را تبدیل و مونتاژ کند. وی تاکید کرد: به عقيده كارشناسان يكي از موانع پیش‌روی ساختمان‌سازی، استفاده از روش غیرصنعتی و سنتی بوده که طولاني بودن فرآيند توليد آن، عدم ساخت سريع و مطمئن واحدهاي مسكوني و عدم استفاده از تكنولوژي‌هاي جديد در ساخت، از ویژگی‌های آن است، در مقابل در ساخت صنعتي به علت بهره‌وري بالاي عوامل توليد و تكرار فرآيند توليد، ساخت ارزان و اقتصادي امكان‌پذير است.

مدیر پروژه بین‌المللی آرتمیس با بیان اینکه در سراسر کشور پروژه‌های بزرگی وجود دارد که به‌طور عمده دولتی هستند یا ازسوی بانک‌ها سرمایه‌گذاری و حمایت می‌شوند، افزود: تنها پروژه بزرگ و منحصر به فرد که با اتکا به تفکر تعاون و بهره‌مندی از سرمایه‌های خرد مردمی تکمیل می‌شود، آرتمیس است، به همین منظور به‌‌رغم مشکلات ناشی از چارچوب‌های بخش تعاون در اداره پروژه‌های عظیم، آرتمیس، چون درون‌زا و خودباور است می‌تواند با مشکلات ناشی از رکود اقتصادی به‌کار خود ادامه دهد.

وی افزود: یکی از اقدامات بسیار مهمی که در این دوران رکود در پروژه آرتمیس انجام شد بازنگری کامل نقشه‌ها به‌منظور بهینه‌سازی هم در جهت افزایش درآمد و هم کاهش هزینه‌ها بود. مدیرعامل اتحادیه تعاونی رسا درخصوص پیش‌بینی از شرایط آینده بازار مسکن گفت: قطعا با تغییر و بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، صنعت ساختمان شرایط بهتری پیدا می‌کند، اما نباید منتظر معجزه در این صنعت بود.

 

دنیای اقتصاد