فراخوان کارگاه ساخت تندیس (ویژه اعضای کانون)

http://www.bananews.ir/امروزه در اغلب مسابقات، گردهمایی ها و رویدادهای علمی، فرهنگی، هنری، … در دنیا به رسم یادبود و جهت تقدیر و تکریم افراد، از تندیس ها استفاده می شود. لغت نامه دهخدا در تعریف تندیس، این کلمه را به دو بخش “تن” و “دیس” تقسیم نموده که در آن دیس به معنی “مانند” و ترکیب دو بخش واژه، “تن مانند” ، “پیکره” ، ” مجسمه” است.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ اما آنچه امروزه و به اصطلاح تندیس نامیده می شود، بسته به اهمیت رویداد و سیاست های برگزارکنندگان، گاهی نسخه هایی با کیفیت از یک اثر با کیفیات هنریست که بعضا به شکل فیگوراتیو و یا غیر فیگوراتیو ارائه شده و گاه در حد یک شی بی کیفیت و حتی به شکل تقدیرنامه (!) از جنس پلکسی و برروی یک پایه از همان جنس، تقلیل می یابد.

بر این اساس و به لحاظ اهمیت و کارکرد موضوع – اهمیت شکل گیری بازار با کیفیت در این حوزه توسط جوانان متخصص – عملکردگرا نمودن بخشی از قابلیت های موجود در رشته مجسمه سازی، معماری، طراحی صنعتی و نیز توانایی دانشجویان این رشته ها – ایجاد تعامل میان اساتید و دانشجویان در یک فضای کارگاهی – اهدا آثار برتر کارگاه ساخت تندیس به منتخبین فراخوان طراحی نشانه (لوگو) کانون، با درج نام هنرمند برروی تندیس کانون مخرج مشترک معماران.مجسمه سازان در نظر دارد نخستین کارگاه ساخت تندیس را با شرایط ذیل برگزار نماید:

مرحله اول

ارسال ایده ها (طرح و کانسپت ) با عنوان “کارگاه تندیس” به ایمیل کانون به آدرس [email protected]
ایده ارسالی می تواند به شکل ترسیم دستی و اسکن شده با کیفیت مطلوب باشد.

مرحله دوم

پس از بررسی و داوری آثار توسط هیئت انتخاب، 15 طرح امکان ورود به کارگاه می یابد که به هریک از این منتخبین جهت ساخت تندیس، یک قطعه چوب راش به ابعاد 20*20*20 سانتی متر داده می شود. لذا در ایده های ارسالی مرحله اول می بایست قابلیت های متریال و ابعاد قطعه (بدون احتساب پایه) در نظر گرفته شود.

تقویم زمانی کارگاه ساخت تندیس

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال ایده : 95/1/17
داوری آثار : 95/1/21
اعلام راه یافتگان به مرحله دوم : 95/1/22
تاریخ برگزاری کارگاه: هفته آخر فروردین 95

د. هیئت انتخاب و اساتیدکارگاه

اسامی هیئت انتخاب و اساتیدکارگاه در نیمه اول فروردین ماه و از طریق راه های ارتباطی کانون اعلام خواهد شد.

شرکت در این دوره رایگان می باشد.

تندیس های ساخته شده در پایان کارگاه در کارنمایی تحت همین عنوان، به نمایش خواهند آمد. به نفرات حاضر در کارگاه گواهی شرکت در دوره به امضاء ریاست محترم دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر و اساتید دوره، اعطا خواهد شد.

کسانی که به هر دلیل تا کنون امکان عضویت در کانون را نداشته اند، تا پایان سال 94 فرصت دارند تا با دریافت فرم عضویت از کانال تلگرام و یا سایر راه های ارتباطی کانون، اقدام به تکمیل فرم نموده و به ایمیل کانون با عنوان “عضویت” ارسال نمایند. لازم به ذکر است کسانی که در نشست های کانون فرم پر نموده اند، نیازی به ارسال مجدد ندارند.