نرخ اجاره در شمال پایتخت +جدول

جدیدترین بررسی‌ها از بازار اجاره در شمال شهر تهران حاکی از کسادی این بازار در آستانه‌ی سال جدید است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بازار اجاره در شمال پایتخت نشان می‌دهد هنوز برای بسیاری از خانه‌های متراژ بالا که از حدود یک سال پیش برای اجاره گذاشته شده‌اند مستاجری پیدا نشده و این در حالی است که برخی مالکان تمایلی به اجاره دادن ملک خود ندارند.

جدول زیر نرخ اجاره بها در مناطق 1، 2، 3 و 5 تهران را نشان می‌دهد (قیمت‌ها به تومان است):

http://www.bananews.ir/

بررسی بازار اجاره شهر تهران نشان می‌دهد در مناطق جنوب شهر کمتر با خانه بدون مستاجر مواجه می‌شویم و غالب 240 هزار خانه خالی تهران در شمال شهر قرار دارند که بعضا مالکان آنها تمایلی به اجاره دادن ملک خود ندارند. این مساله ممکن است سال آینده تبعاتی را برای آنها داشته باشد؛ چرا که قرار است از ابتدای سال 1395 مالیات خانه‌های خالی اخذ شود.

هر ساله در دو فصل پاییز و زمستان به دلیل کاهش حجم جابه‌جایی‌ها نرخ رشد اجاره بها کاهش می‌ِیابد اما در فصل پاییز اجاره بها با رشد هشت دهم درصدی نسبت به تابستان مواجه شد. این در حالی است که نرخ اجاره در شش ماهه ابتدای سال جاری 10.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در حال حاضر بخش اجاره از نظر اقتصادی صرف نمی‌کند، سپرده‌گذاری در بانک را مناسب‌تر از اجاره‌دادن ملک دانست و گفت: افزایش 10.4 درصدی اجاره‌بها منطقی است و هنوز آلارم نمی‌دهد.

با این وجود ملاک قرار گرفتن نرخ تورم عمومی و بهره بانکی توسط موجران باعث شد تا رشد نرخ اجاره طی 2.5 سال اخیر از متوسط قیمت مسکن جا بماند و عوامل مختلفی در این مساله دخیل بودند که مهم‌ترین آن به نبود تقاضای موثر مربوط می‌شود. به عبارت دیگر در صورتی که اجاره بها بخواهد از نرخ‌های کنونی فراتر رود فاصله‌ی خود را با توان متقاضیان افزایش می‌دهد، به همین دلیل ظرفیتی برای افزایش قیمت ندارد و در بهترین حالت با تورم عمومی برابری می‌کند.

بر اساس اعلام مرکز آمار، در فصل پاییز متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات در شهر تهران 20 هزار و 639 تومان بوده است که نسبت به فصل قبل 0.8 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 8.4 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 31.1 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 18.1 درصد، کاهش داشته است.

در فصل پاییز از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در مناطق 22 گانه شهرداری تهران، منطقه 5 با 14.5 درصد، دارای بیش‌ترین سهم منطقه 22 با 1.2 درصد، ‌دارای کمترین سهم است.

 

ایسنا