همه شهرهای کشور دچار بی‌هویتی شده است

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی گفت: با توجه به پایین آمدن ارتقای کیفیت ساخت و ساز هم‌اکنون در همه شهرهای کشور دچار بی‌هویتی شده‌ایم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نریمان مصطفایی در جلسه ستاد استانی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف با بیان سابقه‌ای از سند بهسازی و نوسازی شهری و توامندی سکونتگاه‌های شهری تصریح کرد: یک سند ملی توانمندسازی برای پرداختن به بخش‌های حاشیه‌ای شهرها در سال 80 تاسیس و پنج شهر پایلوت برای اجرایی شدن این سند انتخاب و برخی از طرح‌ها نیز اجرایی شد.

وی ادامه داد: در سند جدید نوسازی و بهسازی شهری ساختار تغییر کرده و جامع‌تر شده است و محدوده‌های هدف نیز افزایش پیدا کرده و تاکید شد که از سکونتگاه‌های غیررسمی و از بافت‌های ناکارآمد فرسوده برای توسعه زمین‌های شهری استفاده شود و در ساختار جدید، دید فراقوه‌ای نسبت به نوسازی مناطق شهری اتخاذ شده است.

مصطفایی با بیان اینکه این سند، سند جامعی است، به محورهایی که در این سند وجود دارد اشاره و تاکید کرد: سند احیای بهسازی و توانمندی بافت‌های شهری به تصویب هیئت دولت رسیده است و اقدامات پیشگیرانه و پیش‌نگرانه در این سند وجود دارد و هم‌زمان با بازآفرینی وضع موجود، امیدواریم در بحث مهاجرت افراد بتوانیم ساماندهی جامع‌تری داشته باشیم و این‌گونه معضلات را کنترل کنیم.

او ادامه داد: همچنین در اجرای این سند سعی شده از بخش دولتی خارج شده و مشارکت بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی را نیز داشته باشم؛ چراکه هیچ‌کس در این زمینه نمی‌تواند به اندازه ساکنان محلی در ارائه مشکلات و راه‌حل‌ها کمک کند، زیرا در گذشته در این سند یک نگاه دولتی وجود داشت و موجب ناکارآمدی آن شد.

این مسئول افزود: توجه به ظرفیت‌های شهرداری و شورای شهر با توجه به محلی بودن این دستگاه‌ها، اولویت توانمندسازی ساکنان، رویکرد محلی‌گرایی و اجزای پایلوتی سند، دخیل کردن مردم در بحث ارزش‌افزوده پروژه‌ها، تشکیل پنج کارگروه برای تسریع در انجام عملیات و دادن تسهیلات به افراد توسط بانک مسکن از جمله سایر محورهای این سند راهبردی است.

وی همچنین با یادآوری اینکه دستگاه‌های اجرایی و خصوصا شهرداری در اجرای این‌گونه طرح‌ها نگاه مادی و سرمایه‌گذاری داشته باشد، خاطرنشان کرد: در اجرای این سند باید یک نگاه اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم، نه صرفا مادی.

در ادامه این جلسه ، استاندار زنجان نیز با بیان اینکه اجرای این سند 15 ساله بوده و برنامه‌ریزی شده و سازمان یافته در کل کشور در حال انجام است، گفت: اجرای این سند با روند بسیار کندی در حال انجام است و جزو کندترین برنامه‌هایی بوده که اجرایی شده است.

جمشید انصاری با اشاره به اینکه ازدیاد جلسات و کارگروه‌هایی که برای دستگاه‌های اجرایی و خصوصا استانداری وجود دارد، مانعی برای کند شدن کارها شده است، تصریح کرد: نباید در تشکیل کارگروه خصوصا برای این سن عجله کنیم و با یک دید مشارکتی می‌توان از تشکیل بسیاری از این جلسات و کارگروه‌ها جلوگیری کرد.

 

ایسنا