پاسخ‌های آخوندی به سوالات نمایندگان

http://www.bananews.ir/وزیر راه پس از اظهارات نمایندگان مجلس درباره‌ی وضعیت مسکن مهر و پروژه‌های نیمه تمام در حوزه‌ی راه به سوالات این نمایندگان پاسخ داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ آخوندی در مورد پروژه‌های نیمه تمام گفت:‌ ما 110 هزار پروژه داریم که دو هزار میلیارد اعتبار به آنها تخصیص داده شده در نتیجه برای همه پروژه‌ها این فاصله وجوددارد.

او ادامه داد: منطق مدیریت حمل و نقل در ایران باید تجدید نظر شود. بعلاوه بودجه‌های تخصصی قطره چکانی است و کفاف هیچ پروژه‌ای را نمی‌دهد.

وزیر راه در مورد مسکن مهر نیز گفت:‌ یک میلیون و نهصد هزار واحد تمام شده و بقیه هم پیشرفت بالای 70-80 تا 90 درصد را داشتند. ما در پروژه‌ی مسکن مهر وظیفه خودمان را در بخش راه انجام می‌دهیم. برای بخش خدمات مسکن مهر فقط 22 هزار مدرسه مورد نیاز است. اتفاقی نمی‌بایست رخ دهد که داده. حالا دولت و وزارت‌خانه باید با هم کمک کنند. دولت نیز پیگیر است و پروژه در بخش وزارت راه پیشرفت خوبی داشته است.

آخوندی درباره‌ی کریدورهای ارتباطی نیز توضیح داد : ما قطار چین به تهران را داشتیم یعنی یک کریدور جدید راه افتاد. راه آهن قزوین به رشت و آستارا نیز پیشرفت خوبی داشته و پیشرفت زیر ساختی‌ آن بالای 97 درصد بوده، بیش از 80 کیلومتر ریل گذاری شده و در مورد راه آهن رشت به آستارا نیز در حال پیگیری فایناس بین‌المللی هستیم.

او ادامه داد:‌ قطارهای باری ترکیه نیز مدتی قطع شده بود که مجددا برقرار شده و ما قطار تهران ،ترکیه را داریم. همچنین مذاکراتی با آلمان‌ها داشتیم که بتوانیم ارتباط را با آنها نیز برقرار کنیم.

آخوندی در بخش تنقیح قوانین نیز از تقدیم طرح تنقیح قوانین حوزه‌ی راه در چند ماه آینده خبر داد.

او همچنین گفت: ما با صرفه جویی در مصرف انرژی موافقیم؛ حمل و نقل عمومی به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی است. ما تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم که بار را از جاده به ریل منتقل کنیم. همچنین در مورد پیبشنهاد تشکیل معاونت حمل و نقل در وزارت راه نیز این پیشنهاد در حال اجرایی شدن است و انشاءالله به زودی عملی خواهد شد.

آخوندی درباره‌ی انتقال فن آوری حمل و نقل نیز توضیح داد:‌ در تمام قراردادها از جمله ایرباس این مساله را مدنظر داریم که تمام مراحل از جمله ساخت و تعمیر و نگهداری را بتوانیم در ایران انجام دهیم.

او توضیح داد: جزییات خرید هواپیما بسیار زیاد است و هر هفته نماینده‌های ایرباس در ایران بودند وقتی از خرید هواپیما صحبت می‌کنیم جزییات زیادی درگیر است. این خرید ساده‌ای نیست صدها صفحه جزییات دارد از جمله آرایش صندلی‌ها، مواد یدکی و تعمیر و نگهداری.

آخوندی تاکید کرد:‌ بزرگترین معامله ایران در ارزش اسمی مربوط به همین خریدهاست که چیزی در حدود 25 میلیارد دلار است.

وزیر راه در پایان در پایان شهر فرودگاهی گفت: در حال پیگیری این مساله هستیم و ترمینال سلام در سال جاری بهره برداری می‌شود، پیش نویس مناقصه‌های بین‌المللی نیز در حال انجام است.

 

ایسنا