معرفی مجتمع تجاری فرهنگی کوروش

شمال غربی کلان شهر تهران٫ منطقه ای جوان و جمعیت پذیر است که به لحاظ برخورداری از ویژگی ها و شاخص های قابل توجه و ارزشمند٫ ساکنان آن از شرایط بهتری نسبت به دیگر مناطق شهر برخوردارند.

بر همین اساس نیز ظرفیت و پتانسیل قابل قبولی٫ به لحاظ افزایش کیفیت زندگی شهروندان و سرمایه گذاری در این منطقه فراهم آمده است. مجتمع تجاری و فرهنگی کوروش که در سال 93 به بهره‌برداری رسیده نیز یکی از مهمترین پروژه های فرهنگی و تجاری این منطقه است که نقش عمده ای در تامین رفاه شهروندان و تسهیل دسترسی به امکانات و خدمات فرهنگی در آینده ای نزدیک خواهد داشت.

این مجتمع با قرار گرفتن در مسیر بزرگراه های شهید حکیم و شهید ستاری که از شریان های اصلی شرقی غربی و شمالی جنوبی شهر تهران هستند. مستقیما قابل دسترسی بوده و دسترسی بزرگراه های نیایش و شهید همت نیز از طریق بزرگراه شهید ستاری تامین می گردد

مشخصات کامل برج

مجموعه کوروش یکی از بزرگترین مجموعه های تجاری و فرهنگی کشور می باشد.از مشخصات بارز این سازه مقاوم در برابر زلزله، استفاده از ستونهای باکس و پل های تیرورق می باشد. طراحی سازه ساختمان توسط مهندسین مجرب محاسب و بر اساس ویرایش سوم آیین نامه 2800 ایران طراحی گردیده است.از مشخصات بارز این سازه مقاوم در برابر زلزله، استفاده از ستونهای باکس و پل های تیرورق می باشد. فولاد مصرفی در اسکلت بنا از نوع بسیار مرغوب بابالاترین استانداردهای ساخت می باشد.

 ویژگی ها

 • مجاورت با بزرگراه ستاری و خیابان پیامبر
 • دسترسی سریع از بزرگراه حکیم ، بزرگراه ستاری و خیابان پیامبر
 • موقعیت: شمالی-جنوبی
 • مساحت زمین: 9500 مترمربع
 • مساحت زیربنا: 23000 مترمربع
 • مساحت مشاعات: 87000مترمربع
 • تعداد پارکینگ: 1600(600واحد برای مالکین و 1000 واحد پارکینگ مسقف و مناسب برای میهمانان)
 • تعداد طبقات:18
 • تعداد طبقات واقع شده در زیر زمین:9
 • تعداد کل واحدهای تجاری: 550 واحد

 

ویژگیهای معماری

مشخصات سازه:

طراحی سازه ساختمان کوروش توسط مهندسین مجرب محاسب و بر اساس ویرایش سوم آیین نامه 2800 ایران طراحی گردیده است که از ویژگیهای بارز آن تامین مقاومت لازم بنا در مقابل زلزله می باشد.عملیات اجرایی سازه نیز تحت نظر مجرب ترین گروه های نظارتی و رعایت دقیق موازین کنترل کیفیت ساخت اسکلت، در کارخانه ای مجهز به جدیدترین امکانات فنی انجام می شود.

عملیات نصب نیز با بهره جویی از تجهیزات پیشرفته اجرایی نظیر 5 دستگاه تاورکرین و انواع ماشین آلات مورد نیاز و ضمن تامین شرایط ایمن کار توسط عوامل مجرب و صاحب صلاحیت صورت می پذیرد.استفاده از عوامل یاد شده تاثیر فوق العاده ای بر تامین کیفیت مطلوب سازه ساختمان بر جای گذارده است به گونه ای که قطعاً می توان از آن بعنوان بنایی شاخص نام برد.

kourosh_complex_1

 نمای ساختمان

نمای ساختمان مجتمع کوروش با تبعیت از اصول MINIMALISTIC که متناسب با حجم و هویتی چنین ساختمانی می باشد، بصورتی مدرن طراحی گردیده است.این نما ترکیبی از شیشه FRAMELESS وشیشه SPIDER،سنگ ، سرامیک و آلومینیوم کامپوزیت است که مجهز به دو دستگاه نمایشگر LCD بسیار بزرگ به ابعاد تقریبی 10×13 متر و 10×17 متر برای نمایش تصاویر فیلم های پردیس سینمایی و یا هرگونه اطلاع رسانی می باشد،ورودی های بنا در عین دارا بودن هویتی متمایز از بدنه نمای ساختمان دارای جذابیت و اهمیتی در خور نقش خود بوده و از هماهنگی مطلوبی با یگدیگرنیز برخوردار هستند,حرکت آسانسور های پانورامیک در بدنه غربی و جنوبی نما نیز بر زیبایی هر چه بیشتر آن افزوده است.

وجود یک حجم مکعب شیشه ای SPIDER درکنج جنوب غربی بنا که طبقات دوم تا ششم را پوشش می دهد زیبایی و اهمیت خاصی به ساختمان بخشیده است بویژه اینکه نمایش دلپذیر عملکرد پذیرایی مشتمل بر فضاهای FASTFOOD وCOFFEESHOP که در تمامی این طبقات گسترده می باشد جلوه بسیار زیبایی به نمای ساختمان در روز و یا به هنگام شب می دهد.وجود پیاده رو عریض در مجاورت جبهه غربی نما علاوه بر ایجاد فضای بسیار مطلوبی برای دسترسی به ساختمان و تجمع در پیرامون آن، منظره ای دلنشین و کاملاً تجاری را نیز برای مجموعه فراهم آورده است.نور پردازی ،نمای شب ساختمان بصورتی هوشمندانه و با استفاده از خدمات مشاورین بین المللی انجام می پذیرد که جذابیت فوق العاده ای را برای این مجموعه فراهم می سازد.

وجود آب نمای زیبا با نورپردازی منحصر به فرد و فضاهای تجمع  و پذیرایی از مشخصات بارز این فضا می باشد.

438

لابی مرکزی:

VOID بسیار بزرگ و جذاب مجموعه در طبقه زیرزمین اول با اجرای پوشش کف تبدیل به یک لابی مرکز می شود که دارای ویژگی های منحصر به فردی است. وجود آب نمای زیبا با نورپردازی منحصر به فرد و فضاهای تجمع ، پذیرایی ، هنری جذاب، از مشخصات بارز این فضا می باشد.

طراحی لابی به صورتی است که با بهره گیری از المان های مدرن، استفاده از نورپردازی جذاب، به کارگیری المان های طبیعی و آبشار مصنوعی منظری استثنایی در کل مجموعه بوجود آورده است.

سنگ کف تجاری ها و راهروهای تجاری:

سنگ کف راهروها و واحدهای تجاری، راهروها و فضای انتظار سالن های سینما از نوع گرانیت یا مرمریت درجه یک خواهد بود.

دیوارها:

پوشش دیوارهای داخلی طبقات زیرزمین اول به بالا از نوع سنگ مرمریت و یا سنگ پرسلانی درجه یک خواهد بود.

 

ویترین واحد های تجاری:

ویترین واحدها به صورت هماهنگ و با حداکثر ارتفاع ممکن و با استفاده از بهترین شیشه سکوریت وهمچنین بادر نظر گرفتن مناسبترین محل برای درج نام واحد تجاری طراحی گردیده است.

امکانات و خدمات

تجهیزات فنی

 • تاسیسات مکانیکی(برودت و حرارت) پروژه شامل چیلر، فن کوئل و سیستم هواساز متمرکز میباشد
 • سیستمهای انفرادی تماما مجهز به فن کوئل میباشند
 • سیستم اگزاست مرکزی
 • هوشمندسازی موتورخانه BMS
 • سیستم شوتینگ زباله در فودکورت و رستورانها
 • سیستم ذخیره آب
 • برق اضطراری
 • شبکه اینترنت و شبکه سراسری داخلی
 • سیستم اعلام حریق پیشرفته
 • سیستمهای امنیتی و دوربین مداربسته
 • سیستم تلفن و پیجینگ
 • کمراهای هوشمند Intelligent Camera
 • سیستم درب بازکن برقی متمایز برای ورودیها و خروجیها
 • سیستم پرده هوا
 • سیستم  BMS برای نورپردازی و روشناییها، دوربینهای امنیتی و …
 • ماشین آلات تمیزکننده
 • نورپردازیهای نما و محوطه های داخلی و خارجی

پارکینگ

طبقات زیرزمین سوم تا زیرزمین نهم به پارکینگ طبقاتی اختصاص یافته است. امکان پارک 1607 دستگاه اتومبیل در پارکینگ این مجموعه بی گمان قابلیتی بی نظیر در میان مراکز تجاری شهر تلقی می شودکه نتیجه آن ایجاد آرامش فکری و راحتی برای مراجعین به مجموعه و امکان گذران وقت کافی با آسودگی کامل خیال می باشد.

استفاده از جدیدترین امکانات الکترونیکی در خصوص ورود و خروج پارکینگ و هدایت اتومبیل هابه سمت محل های پارک و یا محور های دسترسی خروجی که با بهره جویی از انواع نمایشگرهای دیجیتالی و نقاشی های ترافیکی اطلاع رسانی می شود موجب افزایش فوق العاده کارایی این فضا و همچنین جلوگیری از سردرگمی مراجعین خواهد شد.

دسترسی بسیار ساده و سریع تمامی طبقات پارکینگ به تمامی طبقات ساختمان از طریق آسانسورها ، پله برقی ها  Moving Walk  و پله های متعدد، تامین روشنایی مطلوب ، رعایت دقیق ضوابط و مقررات آتش نشانی و استفاده از جدیدترین و کاملترین سیستم های اعلام و اطفای حریق شرایط استثنایی را برای استفاده از این فضا فراهم می سازد.

ضمن اینکه برای تامین راحتی هر چه بیشتر خریداران هایپر مارکت، 7 دستگاه MOVING WALK (شیب برقی) در لابی اصلی طبقات پارکینگ نصب می گردد تا امکان حمل ساده خریدهای انجام شده از طبقه زیرزمین دوم تا محل پارک اتومبیل برای کلیه مراجعین فراهم آید.

در طبقه زیرزمین سوم نیز یک پایانه حمل و نقل تاکسی شهری با ظرفیت کافی پیش بینی شده است که سهل ترین شرایط را برای عزیمت خریداران به منازل خود تامین می سازد.تهویه طبقات پارکینگ با استفاده از شفت ورود هوای تازه و فن های قدرتمند چرخش هوا، انجام می پذیرد.

برای پوشش کف پارکینگ نیز از بهترین مصالح مناسب فضای پارکینگ نظیر DECKSHIELD، سنگ و یا مصالح مشابه استفاده خواهند شد.

سیستم اطفاء حریق: 

سیستم اعلام حریق اتوماتیک و سیستم اطفاء حریق پیشرفته به کار گرفته در این مجموعه نقش مهمی در تامین امنیت آن بر عهده دارند.

نشانی سیستم ضدسرقت:
کلیه فضاهای عمومی ساختمان مجهز به سیستم دوربین مداربسته می باشند که این سیستم در مرکز مانیتورینگ مجمومه مورد کنترل عوامل حفاظتی است.

امکانات امنیتی زیرزمین اول:

 سیستم مداربسته مرتبط به اتاق مانیتورینگ با پوشش عوامل حفاظتی و همچنین سیستم های هشداردهنده به هنگام بسته بودن واحد های تجاری

 

سیستم گرمایشی و سرمایشی:

گرمایش و سرمایش مجموعه توسط یک موتورخانه بزرگ مجهز به تجهیزات فوق العاده توانمند تامین می شود که اجزای اصلی این سیستم از تولیدات معتبرترین شرکت های صنعتی نظیر EBARA می باشند. سیستم تامین سرمایش چیلر،آبزربشن و فن کویل های سقفی است و هوای تازه نیز توسط چندین دستگاه هوارسان تامین خواهد گردید.

 

سرویس های بهداشتی

یکی از نیازهای اصلی مراجعین این مجموعه عظیم سینمایی_تجاری_تفریحی، سرویس های بهداشتی است.پیش بینی بیش از   100 واحد سرویس بهداشتی که در تمامی طبقات ساختمان بصورت گسترده توزیع شده اند،شرایط مطلوبی را برگذران هر چه بهتر وقت در مجموعه فراهم می سازد.در طراحی سرویس های بهداشتی به اصول عملکردی و بصری نهایت توجه معمول گردیده است تا شرایط مطلوب استفاده از این فضا فراهم آید. کاشی،سرامیک،کاسه توالت،روشویی،شیرآلات و سایر تجهیزات این سرویس ها از بهترین برندهای ایرانی و خارجی نظیر Vitra تهیه و نصب می گردد.روند توزیع سرویس های بهداشتی در طبقات مختلف ساختمان به شرح زیر می باشد.

 •  طبقات زیرزمین نهم تا زیرزمین دوم: 4 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان
 •  طبقه زیرزمین اول: 12 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان
 •  طبقه همکف: 8 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان
 •  طبقه اول: 8 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان
 •  طبقه دوم :  16 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان
 •  طبقه سوم تا ششم(در هر طبقه به تفکیک): 8 چشمه برای هر دو جنسیت بانوان و آقایان

جا به جایی بین طبقات

تعداد 41 دستگاه پله برقی ، 19 دستگاه آسانسور و 7 دستگاه شیب برقی (همگی با برند shindler آلمان) دسترسی آسان را برای مراجعین محترم به کلیه طبقات فراهم می سازد.لازم به ذکر است در هر طبقه چهار مسیر دسترسی اضطراری به طبقات وجود دارد. 

پلانها

ترکیب واحد ها در مجموعه تجاری و فرهنگی کوروش

ترکیب واحد ها در مرکز خرید کوروش به گونه ای است که مجموعه ای از برندهای بین المللی و داخلی به شکلی حرفه ای در کنار هم قرار گرفته اند. مجموعه واحد های فرهنگی و شهر بازی در کنار فضای تجاری محیطی منحصر به فرد را بوجود آورده است. 
  زیر زمین دوم شامل هایپر مارکت و 31 واحد تجاری در مجاورت آن می باشد.
  طبقه منفی یک شامل 149 واحد جهت شغل های پوشاک ، کیف و کفش ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی ، ساعت ، اسباب بازی ، بدلیجات و … می باشد.
  طبقه همکف این مجموعه شامل 111 واحد تجاری جهت حضور برندهای بین المللی و پوشاک می باشد.
  طبقه اول شامل 143 واحد تجاری عرضه کننده پوشاک ، کیف، کفش، تلفن همراه، کامپیوتر و لوازم خانگی است.
  طبقه همکف شمالی شامل 25 واحد تجاری عرضه کننده پوشاک ، کیف، کفش، تلفن همراه، کامپیوتر و لوازم خانگی است.
  طبقه منفی یک شمالی در امتداد راهروی شمالی طبقه همکف شامل 46 واحد تجاری ویژه بورس طلا و جواهرات می باشد.
  طبقه منفی دو شمالی نیز در امتداد بخش شمالی زیر زمین اول با 37 واحد تجاری تکمیل کننده بورس طلا و جواهر مجتمع کورش خواهد بود

شهربازی

شهربازی مجموعه تجاری کورش با مساحتی حدود 4428 مترمربع در بخش شمالی طبقه دوم پیش بینی گردیده است.استفاده از جدیدترین بازی های تفریحی برای گروه های مختلف سنی اعم از انواعSIMULATOR  ،BUMPING CARS  و بازی های کامپیوتری و غیره بابالاترین کیفیت و عملکرد ،جذابیت فوق العاده ای برای این فضا ایجاد می نماید ضمن اینکه بخشی از فضای شهربازی به  JUMPING CHAIR اختصاص یافته است که ارتفاعی در حدود 12متر خواهد داشت.

بخش جنوبی طبقه دوم نیز با مساحت حدود 1350مترمربع، در بر دارنده 6 واحدFOODCOURT با معتبرترین برندهای غذایی می باشد که قابلیت پذیرایی همزمان حدود 300 نفر را داراست که ارتباط مستقیم فضای FOODCOURT با شهربازی شرایط ایده آلی را برای گذران وقت و لذت بردن استفاده کنندگان فراهم می سازد. چشم انداز بسیار زیبای این بخش با بیرون مجموعه از طریق پنجره هایSPIDER که در کنج جنوب غربی این طبقه اجرا شده اند،نیز بر جذابیت هر چه بیشتر این طبقه می افزاید.

سالن های سینما و آمفی تئاتر

این مجتمع با بیش از 16000 متر مربع زیر بنای فعالیت های فرهنگی شامل 12 سالن چند منظوره کنسرت سینماو آمفی تئاتر با ظرفیت 3200 صندلی در طبقات سوم تا ششم موقعیت کم نظیری را نه تنها در این منطقه بلکه در شهر تهران و کشور ایجاد خواهد کرد.

پخش همزمان چندین فیلم و اجرای کنسرت ها و برگزاری همایش ها با مدرن ترین تجهیزات صوتی و تصویری از ویژگی های این مجتمع فرهنگی می باشد.

رستوران

طبقه ششم مجتمع کورش به رستوران بین الملل مجموعه اختصاص داده شده که دارای یک سالن سرپوشیده و یک فضایVIPبا چشم اندازی منحصر به فرد از کلان شهر تهران می باشد.

فستفودها
در طبقه دوم مجموعه و در مجاورت شهربازی بزرگ مجتمع تجاری کوروش ، 6 باب رستوران با برندهای معتبر داخلی و خارجی در فضایی به مساحت 1600 متر مربع پذیرای مراجعین محترم خواهند بود.


کافیشاپ ها
با توجه به گستردگی مجموعه و ضرورت وجود فضاهای مناسب جهت استراحت مراجعین محترم،6 باب کافی شاپ در طبقات سوم ، چهارم ، پنجم ، ششم ، زیرزمین اول و زیرزمین دوم  مرکز تجاری کوروش در نظر گرفته شده است.

موقعیت دسترسی

برای رفتن به مجتمع تجاری – فرهنگی کورش می‌توانید از طریق بزرگراه‌های شهید حکیم و شهید ستاری که از شریان‌های شرقی- غربی و شمالی- جنوبی شهر تهران هستند، به راحتی به این مکان برسید. اگر بدون وسیله شخصی خواهان رفتن به این مجتمع هستید می‌توانید با استفاده از مترو، ابتدا خود را به ایستگاه صادقیه برسانید و سپس از آنجا با سوارشدن تاکسی‌های بزرگراه ستاری، نبش خیابان پیامبر پیاده شوید. 

موقعیت جغرافیایی

مجتمع فرهنگی ، تفریحی ،تجاری کوروش در منطقه 5 شهرداری تهران و جنب تقاطع بزرگراه ستاری و خیابان ستاری واقع شده است. دسترسی سریع و آسان از طریق بزرگراه ستاری از شمال و بزرگراه حکیم و خیابان پیامبر از شرق موقعیت مکانی ویژه ای را برای این پروژه به وجود می آورد.

نقشه شش طبقه تجاری و فرهنگی

نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *7 + 1 =

نویسنده