مهرداد ایروانیان

مهرداد ایروانیان به سال ۱۳۳۶ خورشیدی در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات معماری خود را در دانشگاه یو اس ال USL لوییز یانا در آمریکا به پایان رسانید و پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۷۰ خورشیدی تا کنون دست اندر کار طرح و اجرای پروژه های مختلف معماری و طراحی شهری در شیراز و شهرستان های مجاور آن بوده و با دانشگاه آزاد شیراز نیز همکاری داشته است.

ایروانیان کار خود را در سال های آخر دهه ی ۷۰ خورشیدی با برگزاری تعدادی نمایشگاه معماری، که اولین آنها ( دروازه ها) نام داشت، شروع کرد تا بدین وسیله بتواند فارغ از مسائل مربوط به عملکرد های پیچیده ساختمان به جستجوی زبان معماری خود بپردازد. مهرداد ایروانیان به سال ۱۳۸۱ در جشنواره ماریل ایتالیا ( بخش کشورهای شمال آفریقا و خاور میانه) با اثر دروازه قرآن شیراز شرکت جست و برنده جایزه اول مسابقه با معماری سنگ، در بخش طراحی شهری شد.

او از اوایل سال ۱۳۷۰ خورشیدی در شیراز در دفتر شخصی خود فعالیت رسمی معماری را آغاز نمود. فعالیتهای وی دربرگیرنده پروژه های متعدد ساختمانی، فضای شهری و منظره نگاری بوده است. از اهم پروژه ها و کارهای اجرایی او می توان به مواردی از این دست اشاره نمود:

بولوار چمران (باغ بلند) در شیراز به سال ۱۳۷۰

پارک خواجو درشیراز به سال ۱۳۷۲

ساختمان شرکت گاز در شیراز سال ۱۳۷۳

باغ صفا در شیراز سال ۱۳۷۴

دروازه قرآن در شیراز ؛ خانه شماره ۳ در شیراز سال ۱۳۷۹

پارک صدرا در شیراز سال ۱۳۸۰

تعداد زیادی منازل مسکونی در سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۶  /معماری معاصرایران

آثار مهندس ایروانیان

دیدگاهی در مورد معماری دارم که از ابتدا هرکاری را به من واگذار کردند، آن‌را به عنوان یک اثر دیدم، حتی برای طراحی یک جایگاه دوچرخه. معمولا همه کارهای ارجاعی به عنوان یک اثر دیده نمی شود. ما هر چقدر هم تحت فشار قرار بگیریم، من از هیچ کاری نمی‌گذرم و سعی می کنم آن را به یک اثر تبدیل ‌کنم. هر قدمی که برمی‌داریم، می‌دانیم که یک قدم دیگر دنبالش هست. خیلی‌ها از این روش الهام می‌گیرند. ‌اینکه کار در کدام محلۀ شهر است، یا چه کسی مخاطبش است، از اهمیت آن کم  نمیکند. ما هرگز فکر نمی‌کردیم که کارمان را درک نخواهند کرد.

 

رستوران هفت خوان

دروازه قرآن را که پشت سر بگذاری و راسته میدان ابوالکلام را بگیری، هفت خوان با هیبتی پر شکوه قد به آسمان بلند شیراز کشیده است، نبش همان کوچه سنگفرش. خوب که طراحی نمای ساختمان را با آن معماری متفاوتش ورانداز کنی، پهلو به پهلوی آجر و آهن، تابلوی نام و نشان ساختمان را می بینی: “مجموعه رستوران هفت خوان”

آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان
آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان

بنای هفت خوان 7 سال طول کشید تا این ملک 1400 متری از هفت خوان رستم گذشت تا هفت خوان شد، مجموعه رستورانی با 4 هزار متر مربع زیر بنا که در 5 طبقه پذیرای شهروندان فرهیخته شیراز و هم وطنان عزیز باشد و چهره های علمی، ادبی، هنری و ورزشی را دور هم جمع کند.

آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان
آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان

اصل و اساس تاسیس هفت خوان راه اندازی رستورانی در شیراز که بتواند حداقل در خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته باشد. معماری مجموعه هفت خوان بر گرفته از طرح و ایده های کلیشه ای نیست و چه بسا که خود در روزهای نه چندان دور نمونه سبکی جدید در معماری ساختمان شود. خوراک های ارائه شده در این مجموعه هم مثل چشم انداز بیرونی و معماری داخلی اش که سنت و مدرنیته را در هم آمیخته متفاوت می باشند.

آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان
آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان

نام مجموعه رستوران هـفت خــوان برگرفته شده از شاهنامه، شاهکار حماسـی زبان فارســــی، اثر حکیــم ابوالقاسـم فردوسی می باشد. مراد از “هفت خوان ” و یا دیگر وجه متداول آن “هفت خان” هفت منزل و سرایی است که رستم برای رهایی کیکـاووس از بند اسارت پیمود. البته کلمه “خوان ” در متون ادبی فارسی به معنای سفـره و طَبَق خوردنـی به کاربرده شده است.

به هرحال آنچه اهمیت دارد، این است که هر خـوان از این مجموعه، خانـه شماست. مجموعه هفت خوان شامل هفت خوانِ مختلف یا به عبارتی پنج رستوران و دو کافی شاپ می باشد. تمامی اسامی خوان ها و طبقات برگرفته ازکتاب شاهنامه فردوسـی است.

  • خوان اول، فُرود : به معنی زیر، پائین، استثناء – بعد، پس، اصطلاحی در موسیقی ( زیرهمکف )
  • خوان دوم، سیندُخت : به معنی دختر سین (سیمرغ) (همکف بوفه)
  • خوان سوم، بِلیان : به معنی نام حضرت خضر پیامبر (ع) که برادر زاده اش الیاس پیامبر است (فست فود طبقه اول)
  • خوان چهارم، زَریر : به معنی زرین بر، زرین جوشن، پسر سهراب برادر گشتاسب پدر بستور (کافی شاپ طبقه اول)
  • خوان پنجم، نُوفِل : به معنی شاب، جمیل، کریم (رستوران ملل طبقه دوم)
  • خوان ششم، گیسیا : از نام های برگزیده (کافی شاپ ملل طبقه دوم)
  • خوان هفتم، گَرسیوَز :به معنی دارنده استقامت و پایداری، برادر افراسیاب (پشت بام )
آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان
آثار مهندس ایروانیان ، رستوران هفت خوان

 

خانه شماره ۱۴

 

شروع ساخت: شهریور ۱۳۸۳

اتمام ساخت: ۱۳۸۶

مکان: شیراز

سطح اشغال: ۷۶۰ متر مربع

زیربنا: ۱۰۸۲ مترمربع

beter11_36

سطوح با محدودیت مرزها به فردیت می رسند. در ابنان سطوح، مرزها تنها در تغییر جهت حاصل می شوند. بعد از همه تغییر مسیرها، بعد از همه همجواری سطوح، معنای همنشینی افق پیش می آید یعنی یک غلظت دیگر. بنظر می آید تمام تغییر مسیرها بدنبال دست یافتن همجواری با افق وغلظت دیگر است یعنی شکل ماحصل اقتصاد برافق است. اقتصاد سطوحی برای حیات یافتن در یک بی سلسله مراتبی و عدم توفق، مگر که شرایط فضا تقدم و تاخر را تعریف کند. در واقع تقدم و تاخر نتیجه یک عمل و عکس العمل بین دو سیستم اقتصادی یعنی سطح و فضاست. این نگرش به تعریف سر فصل نوین سطوح پارانوئید می پردازد. سطوح پارانوئید به تعریف تدریجی تغییر مسیر دست می زنند وهماره از ارائه یک کاراکتر با سیستم تقابل اقتصادی مشخص پرهیز می کنند. سیستم سطوح پارانوئید به مجموعه پیچیده اقتصادی با چندگانگی شیزوفرنیک خود متکی است. معنای شیزوفرنیک به حد اقتصاد آن توسعه می یابد. در میان معادله شکل و عملکرد تابع اقتصاد، پارامتر شیزوفرنیک به همه اعضاء اضافه می گردد یا از هر دو سوی معادله کسر می گردد. یعنی اقتصاد شیزوفرنیک شکل و عملکرد پارانوئید را بوجود می آورد.

beter14_1

آیا این است نتیجه یک بنیاد فیثاغورثی و اتکاء کلاسیک بر صور معلوم و پیش سامان از برای احتراز از اقتصاد تارتاروسی که فرم را و عملکرد را به ماده بی شکل تبدیل می کند و به هم می آمیزد و خمیره خنثی با تراکم زیاد را پیش روی می آورد. خمیره ای که اقتصاد، شکل و عملکرد، هر سه در آن به ایستائی رسیده اند: یعنی پایان اقتصاد، پایان شکل، پایان عملکرد و پایان نیروهای شیزوفرنیک. پس سامان کلاسیک شکل به تبلیغ یک نوع اقتصاد ساده می پردازد که تغییرات شگرف را در دستورکار خود ندارد و تا ابد روانه است. شکل در قالب سبک ها هم ناشی از این نوع نگرش یعنی پایداری اقتصاد و تبادل میان شکل و عملکرد آن تعریف خاص اقتصادی است که صورت می پذیرد. در این جا سوال مطرح می گردد که آیا معماری پایدار به چه معنی است و آیا امکان پذیر است؟ آیا همه تلاش دیدگاه کلاسیک یا سامانه های پیش قراردادی ناشی از این بی اعتقادی به پایداری معماری نیست. یعنی عدم پایداری اقتصادی و یا بالطبع شکل و عملکرد و داشتن یک سامانه معماری برای جاودانه ساختن شکل و عملکرد فارغ از اقتصاد؟

beter8_86

و باز آیا پایداری چه چیز، آیا اقتصاد؟ انتخاب سرفصل white monotheism به کمتر کردن استقلال سطوح می پردازد که هویت توده سطوح را به نمایش گذارد هر چند در پشت صفحه این همایش ولومتریک گرایشات با اقتصادهای کوچک دیده می شود. مونوکروم به تغییر جهت ها به صورت ساده می پردازد و از محدودیت عواقب نه چندان پیچیده می گوید. یعنی سودای وسواس. وسواس دانستن همه حوادث یعنی محدود ساختن روابط میان اجزاء یعنی کنترل اشیاء یعنی رویای شخصیت واحد یعنی فرار از اسکیزوفرنی یعنی واحد بنیادین یعنی موناد. یعنی چرخه قابل درک. گریز از پلی کروم به مونوکرم انتقال قاب های متعدد (ویرانی) به پایداری فردیت است. یعنی عاقبت مونوته ایسم سفید.

 

خانه شماره 12

مکان: شیراز
• دفتر معماری: مهرداد ایروانیان و همکاران (MIA)  
• معمار ارشد: مهرداد ایروانیان
• سال: ۱۳۸۹
• مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع
• کاربری: مسکونی
طراحی و معماری: مهرداد ایروانیان متولد شیراز و دانش آموخته امریکا در رشته معماری می باشد. وی پس از تکمیل تحصیلات خود، به زادگاه خویش بازگشته و پروژه های مطرحی را در شهر شیراز طراحی و اجرا نموده است. ایروانیان در کارهای خود همواره در جستجوی اصالت و صراحت مصالح بوده است.

beter10_50

از برجسته ترین پروژه های مهرداد ایروانیان می توان به پارک حاشیه بلوار چمران شیراز اشاره نمود که ایروانیان برای معماری منظر هنرمندانه این پارک کاندیدای دو جایزه آقاخان در سال ۲۰۰۰ و برنده جایزه اول منظره نگاری ماربل از جامعه معماران ایتالیا و دولت ایتالیا در سال ۲۰۰۲ شد. وی در طراحی این پارک از مفهوم فصول سال بهره جسته است.
کارفرمای خانه شماره ۱۲ خود نیز پیش از این در طراحی خانه شماره ۳ مشارکت داشته و همکاری موفقی را با ایروانیان تجربه نموده است. کارهای ایروانیان حالتی استعاری و ابهام انگیز دارند که هم دارای جنبه های خلاقانه و هم اندیشه های فلسفی است. وی در پی یافتن هویت معماری خود، گاه معماری روایتگر و گاه معماری زمینه گرا است.

طی بحث و گفتگوهای بسیار پیرامون این پروژه مسکونی، آن چه بیش از همه معمار و کارفرما بر سر آن به تفاهم رسیدند، موضوع “بی سبکی” خانه شماره ۱۲ بود که این توافق حاصل شد که این پروژه فارغ از هرگونه معیاری در کانسپت رایج و غالب معماری معاصر طراحی شود. در نهایت پرداختن به جنبه های پنهان فضا و مسائل مربوط به آن رویکرد اصلی طراحی خانه شماره ۱۲ شیراز را رقم زد و پروژه نهایی یک خانه ۳۰۰ متری است که در یک زمین ۲۵۰۰ متری اجرا شد.

house_no12_by_mehrdad_iravanian__10_-1735-800-506-75

در خانه شماره ۱۲ توجه به جنس، بافت، رنگ و نور تسلط معمار را در به کارگیری عناصر فضایی نشان می دهد. در این خانه هم نشینی مصالح طبیعی و غیرطبیعی در کنار هم شاید در نگاه اول ناهمگون باشد اما مجاورت مصالح طبیعی مانند سنگ در کنار فلز در ترکیبی زیبا به تحقق پیوسته است.

house_no12_by_mehrdad_iravanian__3_-1728-800-500-90


وب سایت

نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *9 + 2 =

نویسنده